Den 11 oktober är Hanna and Goliath inbjuden till Funktionsrätt Stockholm för att hålla en fortbildning kring mänskliga rättigheter och funktionsrätt. Vad innebär fatt ha ett holistiskt perspektiv på mänskliga rättigheter för personer med funktionsnedsättningen, hur skyddas de och ..
Read More...Fackförbund har en central roll i arbetet mot diskriminering , trakasserier och sexuella trakasserier. Den 20 september fortbildar Hanna and Goliath skyddsombud hos Handels i Stockholm om diskrimineringslagen. Bakgrund: Under 2017 inledde Hanna and Goliath ett samarbete med Handelsanställd..
Read More...Helgen den 9-10 september startar den sjunde omgången av Sveriges första interreligiösa ledar- och mentorprogram för kvinnor.
Under åren 2016-2022 har Hanna and Goliath processlett sex omgångar av detta mentor- och ledarskapsprog..
Read More...Den 26 augusti fortbildar Hanna and Goliath Kulturens – studieförbundet för kulturutövare om diskrimineringslagen
Fokus för fortbildningen är kulturen som nav i demokratin samt en fördjupning kring:
Read More...
Den 23 augusti höll Hanna and Goliath en heldagsutbildning på Stockholms konstnärliga högskola tillsammans med psykologen Hanna Walleensten och lektorn Anna Adeniji.
En heldag med psykologiska, organisatoriska, historiska och jurid..
Read More...Den 15 augusti 2023 är Hanna and Goliaths grundare Hanna Gerdes inbjuden för att fortbilda lärare och skolpersonal på Rudbecks gymnasium om Barnkonventionen och mänskliga rättigheter.
Fokus för utbildningstillfället är en ge..
Read More...På eftermiddagen den 25 maj är Hanna and Goliath inbjuden till Internationellt Centrum för Lokal Demokrati (ICLD) för att fortbilda kring mänskliga rättigheter och jämställdhet inom ramen för två av programmet ”Womens Political Leadership”.
På förmiddagen den 25 maj är Hanna and Goliaths grundare Hanna Gerdes inbjuden till Kungliga Musikhögskolan för att fortbilda högskolans ledningsgrupper och chefer om diskrimineringslagen.
Fokuset för fortbildning När blir vä..
Read More...Den 12 maj anordnar Diskrimineringsombudsmannen en internationell konferens inom ramen för Sveriges EU ordförandeskap om hur data och statistik kan användas för att bekämpa diskriminering.
Under dagen deltar 300 deltagare från 13..
Read More...Den 11 maj är Hanna and Goliaths grundare Hanna Gerdes inbjuden till Internationellt Centrum för Lokal Demokrati (ICLD) för att fortbilda kring mänskliga rättigheter och jämställdhet inom ramen för två av programmet ”Gender Mainstreaming”.
Read More...