Mänskliga rättigheter i motstånd

Mänskliga rättigheter i motstånd

I en tid av demokratisk backlash är det viktigt att hitta verktyg för att behålla fokus framåt och orka långsiktigt att arbeta med mänskliga rättigheter i motstånd.

Den 2 september är Hanna Gerdes inbjuden till Länsstyrelsen i Stockholm för att träffa deras avdelning som arbetar med nationella minoritetsfrågor och samtala om arbetet om att orka långsiktigt i arbetet för för mänskliga rättigheter.

Mänskliga rättigheter i motstånd och nationella minoriteter

Hanna har tidigare även stöttat Länsstyrelsen i Stockholm och Sametinget med att ta fram ett filmmanus om nationella minoriteter, diskriminering och utsatthet.

Filmen handlar om den diskriminering och den utsatthet som specifikt kan drabba de nationella minoriteterna: judar, romer, samer, sverigefinnar och tornedalingar.

I filmen får vi exempel på på olika former av diskriminering som kan drabba nationella minoriteter.

Filmen tar även upp andra situationer av utsatthet som personer som tillhör nationella minoriteter upplever, men som faller utanför lagens ramar. Bland annat ges exempel på olika härskartekniker som de nationella minoriteterna utsätts för.

Ett likvärdigt bemötande är en del av myndigheters grunduppdrag och en grundläggande princip för all offentlig verksamhet. Anställda inom offentlig sektor ska ge likvärdig service till invånare.

Läs mer om filmen här:

https://minoritet.se/servlet/AdminDoc?meta_id=8691

Läs mer om Hanna Gerdes arbete med diskriminering här,

 

 

Shares