Samtal om demokrati

Samtal om demokrati

Den 18 januari deltar Hanna Gerdes i ett samtal om demokrati i samband med den kritikerosade föreställningen Pappan, pogromen och parallellen.

Samtal om demokrati och pjäsen

Pjäsen Pappan, pogromen och parallellen är en uppsättning om hur snabbt tillsynes smärtfritt språkbruk och mentalitet kan förändras i ett samhälle. Om hur det otänkbara plötsligt framstår som helt naturligt.

1923 såg läget ganska ljust ut för demokratin i Rumänien – alla människor skulle garanteras lika rättigheter. Tjugo år senare var Förintelsen ett faktum med några av världens brutalaste pogromer mot den judiska minoriteten , koncentrationsläger, dödståg och en våldsamhet som fick till och med den allierade Hitler att säga till rumänerna att sköta dödandet snyggare.

När pjäsen nu hade nypremiär så är Hanna Gerdes inbjuden att medverka i ett efterföljande samtal med fokus på den liberala demokratin och rättsstaten.

Här recension om pjäsen från DN:

Här recension om pjäsen från SVD:

 

Shares